
Как да намалим хранителните си отпадъци?
Знаете ли, че всяка година похабяваме 1,3 млрд. тона храна?[1] С изненада научих, че развитите и развиващите се страни допринасят еднакво за проблема. Причините, обаче, са коренно различни. В развиващите се страни най-големи загуби възникват по време на събиране и обработка на реколтата, докато в индустриализираните те се случват в магазините и при потребителите.[2] В Европа, например, домакинствата са отговорни за 53% от всички генерирани хранителни отпадъци. А всеки българин извхърля средно по 105 кг за година.[3]
Преди няколко дни посетих workshop, посветен на готвенето без отпадъци, за който обещах да разкажа. Любезни домакини на събитието бяха две прекрасни дами – Блажка Димитрова, основател на Благичка – Zero Waste и Вера Маркова, създател на първия български и мой много любим zero waste магазин Green Revolucia.
Забъркахме страхотни сурови бонбони по рецепта на Блажка (ще я откриете в края на статията ;)), а Вера ни сподели полезни съвети за намаляване на хранителните отпадъци. В края на вечерта последва изключително активна Q&A сесия. Ако сте пропуснали workshopа, в следващите редове ще откриете 7 лесни стъпки, чрез които да намалите значително похабяването на храна.
workshop: как да намалим хранителните си отпадъци workshop: как да намалим хранителните си отпадъци
1. Внимателно планиране
Признавам, да измислим меню за седмицата продължава да е голямо предизвикателство за нас с Владимир. Дори да го направим, след това не винаги сме в настроение за избраната храна и всичко става насила, а това е сериозна пречка да превърнем планирането в устойчив навик. Опитвахме много варианти, докато открием този, който работи сравнително добре за нас. Преди време направихме списък на всички неща, които и двамата обичаме да хапваме, разделихме ги на групи – закуски, супи, предястия, основни и десерти. Когато имаме нужда от вдъхновение поглеждаме списъка и правим груб план. За да го обогатяваме от време на време събираме идеи от приятели.
2. Избор на сезонни и местни продукти
Едва ли ще ви изненадам като ви кажа, че ако изберете хранителни продукти, отглеждани в България, ще намалите значително въглеродния си отпечатък. Освен това колкото по-близо до вас са отгледани, толкова по-пресни и пълни с полезни вещества (и вероятно вкусни) ще бъдат продуктите. Ако посещавате фермерски пазари, срещайки производителите, ще можете да им зададете всички въпроси, които са минали през ума ви – как е отглеждана продукцията им, с какво е била наторявана и т.н., което ще ви позволи да вземете информирано решение. Въпреки, че все още е практика по пазарите да се предлагат активно найлонови торбички, до момента никой не ми е отказал да напълни моята торба.
Не пренебрегвайте грозните плодове и зеленчуци. Въпреки че са със същия вкус като красивите си събратя, те най-често се озовават на сметището само защото имат наранявания и не са достатъчно “красиви”. Като потребители можем да променим тази тенденция давайки шанс и на несвършените, но вкусни екземпляри.
3. Насипно пазаруване
Освен, че драстично ще намалите отпадъците си от пластмаса, ще сте купили точно толкова храна, от колкото инате нужда и ще спестите пари. Ако имате нужда от препоръки можете да разгледате гайда за насипно пазаруване.
4. Креативност при готвене
Мислете нестандартно и можете да оползотворите всяка съставка – обелките от зеленчуци и костите от месо могат да бъдат превърнати в страхотни бульони. С остатъците от хляба можете да си направите галета, а с тези от магданоз и копър – домашен овкусен зехтин. Тук можете да откриете още идеи от Багри, а в блога на Zero Waste Chef можете да откриете стотици рецепти за приготвяне на храна без отпадък.
5. Замразяване
Всичко, което няма да бъде изядено може спокойно да бъде съхранено във фризера. Това важи и за хляба и други тестени изделия, нарязани на филии. След като ги извадите просто ги сложете в тостера и ще бъдат като нови. Не забравяйте само внимателно да маркирате съдържанието и да следите сроковете на годност.
6. Компостиране

Ако живеете в апартамент и се чудите дали е възможно – възможно е 🙂 Ако искате да започнете, но се чудите откъде – предлагам ви да надникнете в наръчника за компостиране на балкона, в който ще откриете какво можете и какво не можете да слагате в компоста, както и лесни решения на някои често срещани проблеми. Тук пък можете да откриете зони за споделено компостиране около вас или да добавите такава.
7. Отглеждайте си собствени плодове, зеленчуци, билки и подправки
Нямам особено впечатляващи градинарски умения, но през годините съм успявала да отглеждам мента, босилек, лавандула, малки люти чушки и дори ягоди на балкона. Ако не искате да се ограничавате в пространството на дома си и сте решени да започете да отглеждате по-голяма част от храната си горещо ви препоръчвам да научите повече за Градско градинарство – София и за това как можете да се включите.
Не веднъж сме обсъждали темата за намаляване на хранителните отпадъци в Instagram и всеки път се появяват нови и нови идеи. Ще се радвам да споделите вашите любими практики.
Ето я и обещаната рецепта за вкусните сурови бонбони на Блажка:
Необходими продукти:
овесени ядки – 50 гр
ядки (орехи, бадеми, лешници или други по ваш избор) – 100 гр.
фъстъчен тахан – 40 гр
мед – 40 гр
кокосово масло
сурови какаови зърна – 12 гр.
фурми, предварително накиснати в топла вода – 70 гр.
За овалване можете да използвате какао, смлян бананов чипс, ядки или кокосови стърготини.
Сухите съставки се смилат в бледнер. След това в блендера поставяте фурмите с част от водата, в която са били за допълнителен вкус. Накрая в купа смесете всички съставки, заедно с маслото и тахана и оформете бонбончета. С тези количества ще получите около 20 броя.
Ако тази статия ви е била полезна и интересна, можете да подкрепите Zero waste Sofia чрез Ko-fi или Revolut. Вашият принос помага на блога да се развива! Повече информация можете да откриете тук. Благодаря ви! <3
[kofi]
Източници:
Статистиките бяха представени от Вера Маркова, създател на първия български zero waste магазин Green Revolucia.
1.SAVE FOOD: Global Initiative on Food Loss and Waste Reduction, FAO
2. Global food losses and food waste, FAO
3.Food waste: the problem in the EU in numbers


One Comment
Pingback: