at home

Guide: почистване без токсични препарати

Парадоксално е, че чистенето на домовете ни води до огромно замърсяване на околната среда – от опаковките до токсичните съставки, които изпращаме в отпадните води. В тази статия споделям своя личен гайд – нещата, които работят при мен за почистване без токсични препарати и отпадъци. Надявам се да ви бъдат полезни.

Тук е момента да отбележа, че не съм Марта Стюарт и домакистването определено не е суперсилата ми. Както много други хора, с приятеля ми си поделяме домакинските задължения, съвместявайки ги с full-time работа, а в момента и с малко бебе. Спомням си един от дните, в които правех първите си стъпки към намаляване на отпадъците – изчетох десетки статии в търсене на решение за почистване с натурални продукти и навсякъде оцетът беше представен като панацея. След няколко часа чистене бях изключително горда, че съм се справила с целия апартамент без токсични препарати. Приятелят ми се прибра и беше ужасен от миризмата на оцет, която се носеше навсякъде след дълго проветряване. Така и не свикнахме с нея и дълго време продължих да търся алтернативи. Никога не съм целяла да си приготвям всичко сама – ако на пазара съществува опция, която ми върши работа и по възможност е без опаковка, предпочитам да я използвам и да спестя времето си за по-приятни занимания.

В началото, когато създадох блога ви обещах “без сложни рецепти и трудни за намиране съставки” и смятам да го изпълня. Всяка от рецептите, които ще видите надолу включва не повече от 4 съставки и се приготвя за няколко минути. И така, ето кои са нещата, които работят при мен:

Кухня

Освежаване на хладилника

освежаване на хладилник без отпадъци и токсични препарати
Решение за освежаване на хладилника

Колкото и добре да почистваме хладилника и да затваряме всичко в него, понякога се промъкват миризми на различни храни. За да ги неутрализирам в това малко симпатично бурканче слагам няколко лъжички сода бикарбонат, поръсени с 10-12 капки чисто етерично масло. Содата поема миризмите, а етеричните масла придават лек ненатрпчив свеж аромат. До момента съм опитвала сладка мента и портокал, но планирам следващото да бъде от лимон.


Универсален почистващ спрей:

рецепта за универсален натурален почистващ препарат

Тази рецепта върши чудесна работа за всяка повърхност в моята кухня – плотовете, шкафчета, масата на Мишо, мивката и кранчетата. Ето какво ви трябва:

1 и 1/4 чаша вода
1/4 чаша водка
1/4 чаша домашен ябълков оцет
няколко капки етерично масло

Отново смятам, че с масло от лимон ще се получи оптимално, но за момента все още действам с наличното. По този начин миризмата на оцет се притъпява и поне аз нямам проблем с нея.

P.S. Опитвала съм да го ползвам за чистене на мивката в банята и ваната – получава се, но изисква мнооого търкане.

Миене на съдове

Как да изчистим дома си без  токсични препарати - миене на чинии

Прах за съдомиялна

Попадала съм на много рецепти за таблетки за съдомиялна, но поради една или друга причина винаги са ми се стрували сложни и дори неизпълними. Тази намерих преди години в блога на любимата ми Kate Arnell, но за първи път я изпробвах преди няколко месеца. Всички съставки купувам насипно от пазарчето в Слатина:

4 части натриев карбонат (washing soda*)
1 част лимонена киселина
1 част сол

*Приготвям я сама като разстилам тънкък слой сода бикарбонат в тава и пека на 200 градуса за около 30-40 минути. Повече за натриевия карбонат тук.

Смесвам всичко в един буркан и разбърквам. Слагам около две чаени лъжички от сместа на мястото за таблетка и пускам миялната. Последният път сложих и няколко капки домашен ябълков оцет в отделението за течност за блясък и резултатът беше чудесен. На снимките отдолу можете да видите преди и след. 🙂

В случаите, в които мия съдове на ръка, използвам натурална гъба луфа и марсилски сапун. Освен, поради липсата на опаковка, съм им огромен фен и заради естествения произход. Ако разгледате състава на повечето конвенционални препарати, включително предлаганите у нас, ще откриете множество вредни за здравето ни и за околната среда съставки като Метилизотиазолинон, например. Прегледах онлайн три препарата за миене на чинии – в два от тях беше наличен, на третия нямаше описан състав. 🙂


Чисти подове

Тук нямам невероятна универсална рецепта. За момента за почистване на подовете редувам парочистачка и универсалния концентриран биоразградим препарат на Bio D. Предлага се в пластмасова бутилка, но последната опаковка използвах около година, а малката ми утеха е, че е рециклируема и направена от рециклирани материали. Не е идеално, но е начало.


Как да изчистим дома си без отпадъци и токсични препарати

Почистване на баня и тоалетна без токсични препарати

За почистване на банята, както и другите помещения, се старая да не ползвам кухненски гъби и микрофибърни кърпи, тъй като дори на тях да пише, че са биоразградими, повечето видове не са. Вместо това, в зависимост от състава си, се разпадат на частици микропластмаса след десетки или дори стотици години. Признавам, че това не винаги ни се получава на 100% и Владимир все още предпочита да използва гъби в някои ситуации (може би трябва да напиша един пост за “zero waste” начинът на живот и съвместното съжителство. :)). Вместо тях аз използвам стари памучни парцали и четки за зъби за по-недостъпните места.

Огледала, кранчета и душ

За тези повърхности използвам чиста водка върху обикновен памучен парцал. Универсалният препарат, чиято рецепта ви споделих нагоре също върши чудесна работа. След това, докато са още влажни можете да минете със суха кърпа, за да не останат никакви следи.

Тоалетна

натурална рецепта за препарат за почистване на тоалетна

Това е една от най-лесните рецепти за почистване без токсични препарати. Необходими са ви само:

1 част сода бикарбонат
1 част лимонена киселина

Смесвам съставките и поръсвам тоалетната чиния. Ще забележите реакция между лимонената киселина и водата. Оставям така в продължение на 10 минути и след това разтърквам добре с четката, след което пускам водата и воала!


Пране

За момента не съм опитвала да правя домашни перилни препарати.

Течни перилен препарат и сапун купувам наливни от малко магазинче “Чистофайници” на ул. Нишава. Без течен сапун мога да живея също толкова добре, но тук отново идват факторите съвместно съжителство и компромиси. 🙂

За бебешките дрехи в използвам 100% натурален прах за пране на Tierra Verde, който пристига в хартиена опаковка, изпира чудесно и не съдържа парфюми.

прах за пране Tierra Verde

Упоритите петна третирам с прах за избелване и премахване на петна с активен кислород Puer и сапун за петна отново на Tierra Verde. Успявам да преборя дори петна от бебешки пюрета, желязо и други подобни. Определено не смятам, че устойчивият начин на живот и натуралните продукти трябва да бъдат нещо нишово, трудноизпълнимо и труднодостъпно. Затова се зарадвах като видях, че продуктите на компанията вече са налични и в DM.

Сапун за петна Yellow & Blue

От няколко седмици с 5 други дами участваме в тест относно начина, по който същите изпират пелените за многократна употреба и в края му ще ви споделя резултатите.


Как почиствате дома си вие? Ще се радвам да споделите рецепти и продукти, както и отзиви, ако изпробвате нещо от този пост. Аз пък обещавам да го обноявявам, ако се появи нещо ново. 🙂

В тази статия споделям личен опит и не мога да обещая, че тези рецепти ще сработят при всеки, но се надявам да ви бъдат полезни. Не съм химик и рецептите в нея не са мое дело, но съм ги изпробвала многократно и ми вършат страхотна работа.

Търсите още идеи за намаляване на отпадъците си? Вижте как можете да се справите с хранителните отпадъци или какво да правите със старите си дрехи.

Тук пък можете да откриете всички мои любими продукти, които ми помагат да живея с по-малко отпадъци.

Ако тази статия ви е била полезна и интересна, можете да подкрепите Zero waste Sofia чрез Ko-fi или Revolut. Вашият принос помага на блога да се развива! Благодаря ви! <3

6 Comments

  • Петя

    Здравей, Симона! Тази статия ми попадна в идеален момент, когато ми предстои нещо като основно почистване на жилище. Благодаря ти за съветите! Споделям, че тъй като често използвам лимони в разни рецепти, обикновено си запазвам половинките и с тях се получава супер чистене на мивките в банята и кухнята, смесители, кранчета, душ. 🙂 Ще се радвам да споделиш и за препятствията си със #zerowaste и съвместното съжителство, аз самата до скоро го преживявах и беше тееежко!
    Поздрави:)

    • Zero Waste Sofia

      Привет, Петя! Много се радвам за тайминга и стискам палци статията да бъде полезна. 🙂 Благодаря за препоръката за лимоните – със сигурност ще пробвам следващия път, когато правя нещо с тях. И определено ще поработя по темите със zero waste препятствията и съвместното съжителство – има много за материал :). Какви бяха твоите основни перипетии? 🙂
      Поздрави,
      Симона 🙂

  • Марти

    Здравей Симона 🙂
    Много ми харесва как пишеш – кратко, точно и ясно, без излишни пълнежи.
    Имам сано един въпрос относно препарата за тоалетна – керамиката не се ли драска от содата?

    • Zero Waste Sofia

      Привет, Марти! Много благодаря! 🙂 За момента не съм забелязала да има надрасквания. Ще продължа да наблюдавам и ще пиша, ако нещо ми направи впечатление 🙂

  • Brigita

    Здравейте,много ми харесва идеята Ви за начин на живот.Вкъщи се стремим също да намалим отпадъка,да рециклираме и да сме съобразно с природата.В тази връзка бих искала да попитам дали имате някаква рецепта за направата на течен сапун за измиване на ръце,за да не си купувам вече с пластмасовите опаковки от магазините,а и да спестя време и ресурси.
    Благодаря!

    • Zero Waste Sofia

      Здравейте, Бригита! Поздравления за всичко, които правите :))
      Стремя се да правя домашни само нещата, които не мога да открия в подходяща форма. Преди няколко години гледах доста рецепти за течен сапун, но ми се струваха много сложни за изпълнение и съдържащи много съставки, голяма част, от които идват в опаковка. Открихме място, където се предлагат наливни- малко магазинче на име “Чистофайници” на ул. “Нишава” в София. За кое населено място става дума? Виждала съм подобни магазини и в Бургас, предполагам, че има и в други градове. 🙂
      Поздрави,
      Симона

Leave a Reply