
Повече от 20% от отпадъците¹, които достигат до сметището са хранителни. Веднъж попаднали там, лишени от кислород, трудно могат да се разградят и започват да отделят изключително вредни метанови емисии, допринасящи за климатичните промени. В материал на Vice например, можете да прочетете за пакет кренвирши, който попаднал на сметището е останал почти непокътнат в продължение на 10 години.
Какво можем да направим?
Освен да планираме менюто си, да пазаруваме по-малко и с идея какво искаме, за да намалим хранителните си отпадъци, най-доброто, което можем да направим с остатъците е да ги отделяме и компостираме. Компостирането е естественият начин на природата да преработва и рециклира органичните си отпадъци.
Изминаха повече от 4 месеца откакто направих малкия компост на балкона и реших, че е време да ви разкажа за него.
Преди да започна прочетох тонове статии по темата, гледах всякакви how to видеа, но всичко продължаваше да звучи сложно (поне в моята глава). Четох за различните видове компост, за червеи, съдове за компостиране, съотношението въглерод/азот, за нива на влажност. Колкото повече четях по темата, толкова по-сложно ми се струваше.
В крайна сметка реших да опитам – и се оказа изключително лесно.
Взех една голяма дълбока саксия, която се побира под кокетната масичката на балкона ми. По инструкции на дъното започнах да редя хартия, малко стара почва, листа, клони. След това добавих обелки от краставици и моркови и разбърках. И така вече 4 месеца.
В общи линии важното е съотношението на зелените (с високо съдържание на азот – обелки от зеленчуци, свежи листа и т.н.) и кафяви (с високо съдържание на въглерод – картон, кафе, чай сухи листа) съставки да бъде приблизително 2:1.
Ако преобладават зелените съставки има риск влажността да стане твърде висока и това да доведе до мухъл. Ако пък е твърде сухо е възможно процесът да се забави или да спре – в този случай просто добавете малко вода и разбъркайте.
Част от големите притеснения, които имах преди да започна бяха свързани с това, че няма да се получи, че ще има лоша миризма и че ще бъде грозно. Е, нито едно от тях не се оправда. :))
Какво компостирам: | Какво не компостирам: |
|
|
Ако не сте сигурни дали можете да компостирате нещо или не – препоръчвам ви CAN I COMPOST THIS?
Проблеми и решения:
Преди време в компоста ми се появиха малки плодови мушици, известни още като „винарки“ в нашите географски ширини. Бяха породени от увеличилите се количества плодови кори – основно от пъпеш. С добавянето на малко стара почва и по-интензивно разбъркване в рамките на няколко дни нещата се оправиха. 🙂
Какво правя с крайния продукт?
Компостът служи за обогатяване на почвата – ако имате растения можете директно да го добавите към тях, можете също да го дадете на близки, които го правят.
Надявам се този пост да ви е бил полезен и да ви вдъхнови да опитате да създадете свой компост. Ако имате идеи и съвети по темата ще се радвам да ги споделите.
За живеещите в Княжево – горещо ви препоръчвам да се включите в инициативата за квартално компостиране. Ако имате късмета да живеете в къща с двор, ще ви бъде още по-лесно – онлайн можете да намерите много идеи как да организирате компост в двора си.
Източници:
- Данни на U.S. Environmental Protection Agency
Здравейте, отдавна отлагам компостирането у дома под различни претексти (основните ги споменавате в статията). След прочитането й – нямам извинение-започвам веднага. Ще потърся и съмишленици в квартала. БЛАГОДАРЯ!!!
Здравейте, Елена! Много се радвам да го чуя! Стискам палци и ще се радвам да споделите резултати след време 🙂
Какво друго мога да използвам за компост, освен голяма саксия?
Здравейте, София,
Ако е на балкона – всякакъв удобен съд, в който могат да се пробият дупки – например кофа. Също така можете да ползвате и готов компостер с червеи или без. Тук можете да откриете повече информация: https://www.epicgardening.com/best-indoor-compost-bins/ 🙂
Поздрави,
Симона
Перфекта идея за червеите, ако имаш мъж рибар 🙂
Здравей, как се компостира през зимата? Няма ли да бъде много студено на балкона?
Здравейте, Калина! Миналата година по време на зимния период се местих в друго жилище и го започнах на новото място с вече остъклен балкон, така че за съжаление не мога да дам много полезен съвет. Принципно, за да се случват процесите по разграждане трябва да се поддържа подходяща температура, иначе почвата ще замръзне.
Поздрави,
Симона
Здравейте, компостираме в Балчик от 30 години, но на балкона в София все се кумя и не мога да се реша. Искам да попитам, вие колко често разбърквате компоста? Някакви химикали за по-бързо разграждане слагате ли?
Здравейте, Златка! Страхотно е, че компостирате от толкова време ♥️ Разбърквам го около два пъти седмично, но понякога и по-рядко. 🙂 Не слагам никакви химикали – единствено се старая да поддържам баланс между съставките.
Поздрави,
Симона