at home,  beauty,  out and about

За бързата мода и какво да правим със старите дрехи?

Носим една дреха средно 7 пъти преди да я изхвърлим[1]. Бързата мода или fast fashion* индустрията е сред основните причини за бързото попадане на все по-големи количества облекла на сметището. Проблемът придобива все по-внушителни мащаби. Какво можем да направим?

*Fast fashion е бизнес модел в модната индустрия, предоставящ на крайния потребител евтини, модерни дрехи, изключително кратко време след представянето им на модния подиум. Благодарение на темпото, с което работят веригите се стремят постоянно да засилват потребността ни от нови дрехи, пускайки нова колекция почти всяка седмица.

Благодарение на достъпните цени на бързата мода и страстта ми към обиколки по магазини за дрехи втора употреба се бях превърнала в shop-a-holic. В един момент се затрупах с дрехи и разбира се никога нямаше какво да облека. Всеки повод изискваше нова покупка. Може би много от вас биха казали “been there, done that”.

The true cost

Един ден преди няколко години попаднах на филма The true cost, който тотално обърна представите ми за бързата мода и за мащабите на проблема със замърсяването с текстил.

В момента купуваме с 60% повече дрехи и ги пазим за два пъти по-кратко време, в сравнение с 2002 г. (преди 17 години) [1]. Огромен процент от тях се озовава на сметището – в Австралия например 6000 кг дрехи се изхвърлят на всеки 10 минути. [2]

Бързата мода и текстилната индустрия като цяло, са в топ 5 на най-големите замърсители в наши дни.[3]

Act

Първата ми реакция беше да спра да пазарувам докато осмисля следващите си стъпки. Изчетох много книги и статии, изгледах много видеа по темата. Започнах да следя движението Fashion Revolution** и да проверявам всички брандове в гардероба ми, да търся информация за това в какви условия са произведени, какви са политиките им и т.н.

fashion revolution question

В тази връзка от 2022 г. етикетите на дрехите във Франция вече ще включват екологична оценка.

В търсене на начини как да опростя и систематизирам гардероба си, прочетох книгата The curated closet на Anuschka Rees, която предлага интересна гледна точка за дефинирането на собствения си стил и методология за организиране на вече наличните ни дрехи. За мен определено беше полезна и послужи като вдъхновение да запазя само дрехите, които наистина обичам (Marie Kondo much?) и да измисля нови начини, по които да ги комбинирам преди да премина към следваща покупка.

какво да правим със старите дрехи

Когато все пак имам нужда не откривам нужното в гардероба си (първо обмислям нужно ли е наистина :)), търся решение в second hand магазини, докато Shedd съществуваше също му бях фен. Разбира се, това не винаги е възможно. Ако се спра на нещо ново се старая да избягвам “fast fashion” веригите и да инвестирам в качествени естествени материи. Много упорито търся “устойчиви” български брандове – предлагащи дрехи от естествени материи, бои, произведени при справедливи условия на труд без излишни отпадъци – така че ако имате любими, моля препоръчвайте. 🙂

Какво да правим със старите дрехи?

За съжаление даряването на дрехи вече не е решение – количеството облекла, което произвеждаме надвишава многократно броя на хората, които биха имали нужда от тях. За мен решението е в осъзнатото пазаруване и внимателното избиране на малко, но качествени дрехи, които ще обичаме дълго – независимо дали става дума за нови или употребявани такива.

И все пак трябва да направим нещо с дрехите, от които вече нямаме нужда, нали?

Споделям това, което правя аз и което за момента смятам за най-работещо:

  1. Опитайте се да поправите дрехата – ако наистина ви е любима, но има скъсан цип, копче, трябва леко да се стесни – преди да вземете решение да се разделите с нея се обърнете към шивач, който може би ще ѝ вдъхне нов живот и ще ви спести излишна покупка.
  2. Разменете дрехи с приятели – ние направихме размяна в офиса – така миналата година се сдобих с едно от любимите си класически черни сака, което не спирам да нося.
  3. Посетете събитие за размяна на дрехи, като тези на Empty your wardrobe
  4. Продайте дрехата – вероятността да бъде носена е много по-голяма, когато новият и собственик сам я е пожелал и е вложил някакъв ресурс в нея.
  5. Подарете я на приятел, който я иска.
  6. Дарете я – слагам го едва на пета позиция, не защото не смятам, че е важно да помагаме, а защото е важно да не затрупваме хората в нужда с ненужни вещи. Проучете от какво се нуждае организацията/хората, които искате да подкрепите, преди да засилите торба с дрехи към тях.
  7. Можете да изпратите дрехите, които вече не ви носят радост на @intheskrin, които ще им потърся нови собственици, а събраните средства ще отидат в кампанията “Стари дрехи за качествено образование”.
  8. Използвайте контейнерите за текстил, разположени от общините или неправителствени организации. Малко по-надолу в този пост ще откриете техни локации. По данни на TexCycle, една от организациите, които наскоро поставиха 20 нови контейнера за събиране на текстил в София, след съответното третиране сортираните дрехи могат да бъдат повторно използвани като дрехи втора употреба, парцали за почистване, рециклирани влакна, изолационни материали и пълнежи или като алтернативно гориво в специални инсталации на енергоемки производства. Честно казано последната точка ме смущава и ще се свържа с тях, за повече информация.

Какво да не правим със старите дрехи?

  1. Моля ви, не оставяйте ненужните си дрехи до контейнерите за отпадъци – в тези случаи най-често биват събирани от преминаващите и изгаряни за отопление, което е изключително токсично и замърсява въздуха.
  2. Не препоръчвам програмите за “рециклиране” на текстил като тази на H&M, например, т.к. за съжаление липсва ясна информация и отчетност за това какво се случва със събраните дрехи. В разследване на Marketplace (CBC) можете да видите как огромни количества от събраните биват изпращани към Африка и изгаряни. Миналата година опитах да получа повече информация от H&M относно случващото се със събрания текстил, но за съжаление това не се случи.

Ако тази статия ви е била полезна и интересна, можете да подкрепите Zero waste Sofia чрез Ko-fi или Revolut. Вашият принос помага на блога да се развива! Повече информация можете да откриете тук. Благодаря ви! <3

[kofi]

Полезни ресурси:

Какво да правим със старите дрехи? Оставям списък с локациите, на които има поставени контейнери за събиране на стар текстил на територията на Столична община:

Район Адрес 
СРЕДЕЦул.“Калоян“ №5
КРАСНО СЕЛОж.к. Белите брези, ул. Лерин, срещу ДГ Брезичка
ж.к. Хиподрума, ъгъла на ул. Урвич и ул. Булаир
ВЪЗРАЖДАНЕул. Партений Нишавски, Парк “Възраждане”
бул. Стефан Стамболов на ъгъла с ул. Пиротска
ОБОРИЩЕул. Париж 5, на паркинга на Столичен инспекторат 
СЛАТИНАж.к. Гео Милев, ул. Атанас Узунов, срещу Асикс Арена
ИЗГРЕВж.к. Изгрев, ъгъла на ул. Фредерик Жолио Кюри и бул. Цариградско шосе
ЛОЗЕНЕЦул. “Златовръх” срещу №1
пл. “проф. Васил Геров” 
ТРИАДИЦАЮжен парк, вход от ул. Нишава
КРАСНА ПОЛЯНА ул. Алеко Туранджа и ул. Хъшове, до ЦДГ Коледарче
ИЛИНДЕНул. Виктор Палов до Т-Маркет – спирка Вардар на метрото
НАДЕЖДАул. “Николай Добрев” до магазин  Фантастико
ИСКЪРЦариградски комплекс, бл. 285 /В
МЛАДОСТбул. Александър Малиинов и бул. Атанас Москов (до магазин Хит)
бул. “Свето Преображе – срещу сградата на районна администрация “Младост” 
ВИТОШАкв.“Княжево“, площад “Сред село“
кв. Драгалевци, спирка кв. Драгалевци
ЛЮЛИНбул. Царица Йоанна, паркинг Била и метростанция Люлин

Тук можете да откриете локации и за други български градове като Бургас, Шумен, Стара Загора и още.

**Fashion Revolution е глобално движение в над 100 страни по света. Целта му е да накара хората да се замислят, да задават въпроси, да повиши прозрачността и да създаде по-високи етични стандарти в модната индустрия. Горещо ви препоръчвам да прочетете повече за тях на fashionrevolution.org.

Какво се случва със стартите ни дрехи? (Marketplace)

Източници:

[1] Clare Press
[2] Greenpeace
[3] ABC Australia
[4] Independent

5 Comments

  • Ева

    Реших да споделя информацията, която аз имам относно програмата за рециклиране на дрехи на h&m – дрехите всъщност не се рециклират директно от h&m, a се предават на фирма, наречена I:CO (I collect – https://www.ico-spirit.com/en/). Дрехите се сортират и тези, които са в добро състояние се продават като дрехи втора употреба, а останалите се разделят спрямо материята, от която са произведени и машинно се нарязват на парчета от тях се създават нови тъкани (не разбрах точно как, но в сайта на компанията i:Co може би има по-подробна информация). Памучните тъкани се ползват предимно за създаване на дънки. Също така в магазините на h&m някои от дрехите имат зелен етикет с надпис conscious – той обикновено значи, че са произведени от рециклиран текстил (въпреки че по мои наблюдения никога не са от 100% рециклирана материя, обикновено е смес). Надявам се да съм помогнала с информацията 🙂

  • Мария

    Друг вариант е например да се скроят торбички за купуване на зеленчуци или памучни тампони за почистване на лице.

    • Zero Waste Sofia

      Абсолютно! Две от любимите ми торбички са от стари дрехи 🙂

Leave a Reply