По-малко отпадъци в 5 лесни стъпки
Предлагам ви пет алтернативи на продукти за еднократна употреба, които ще ви помогнат да намалите драстично количеството отпадъци, което произвеждате, при това със стил.
1.Торба за многократна употреба

Близо 2 млн. пластмасови торби се разпространяват по света всяка минута¹. В България един човек използва минимум 400 на година, докато жителите на Дания и Финландия използват по едва по 18.² В близо 40 страни по света, сред които Руанда, Кения и Бангладеш, вече са забранени.
Ще мине време докато това се случи в България, но изцяло от нас зависи дали ще ги използваме или не. Торбичките за многократна употреба в чантата, раницата или жабката на колата са решение на проблема. 🙂
2. Бутилка за многократна употреба

Един милион пластмасови бутилки се купуват всяка минута по света¹.
От няколко месеца нося тази симпатична стъклена бутилка навсякъде със себе си и по груби сметки вече съм си спестила около 120 пластмасови бутилки с вода. В повечето офиси има диспенсъри за вода, все повече заведения предлагат филтрирана чешмяна вода. Също така на много места в България има обществени чешми, въпреки че не са достатъчни. Не успях да намеря актуален списък или карта, така че започвам да си ги записвам и ще ги споделям. Update: Създадох карта на чешмите в България – можете да я намерите тук и да добавяте смело. 🙂
3.Чаша за многократна употреба

500 милиарда чаши за еднократна употреба се използват всяка година.¹ Част от тях са от стиропор, който никога не се разгражда напълно. Дори картонените чаши, с които сме свикнали, имат тънък слой пластмаса, благодарение на който задържат горещите течности. Така и те стават на практика нерециклируеми. Хубавото е, че е пълно със страхотни алтернативи – бамукови, стъклени, метални еко чаши със страхотни дизайни. От всички fancy разновидности на пазара, аз реших да преизполвам ето това мъничко бурканче, за което дори не помня от какво е, но е с точния размер на кафето, което пия, независимо къде съм.
4. Бамбукова четка за зъби
Между 13 000 и 15 000 пластмасови четки за зъби завършват в океана всеки ден³. Бамбуковата четка за зъби е чудесна алтернатива. Можете да откриете различни видове в магазини като Зоя, аптеки Ремедиум и т.н. Аз ползвам тази.
5. Метална/стъклена/бамбукова сламка. Или никаква 🙂

Не успях да открия точна статистика за количеството използвани сламки по света, но само в САЩ те са 500 милиона дневно, което е достатъчно да обиколи 2 пъти Земното кълбо¹.
Вече е пълно с алтернативни за многократна употреба. Аз започнах да нося метална сламка в чантата си, която услужливо ме подсеща да кажа “без сламка, моля”, когато поръчвам лимонада в някое приятно местенце. Получих я като подарък, но български сайтове като Green Revolucia също ги предлагат у нас.
Хубавото е, че все повече заведения в София вече не предлагат сламки, освен, ако изрично не си поискате.
Не всичко работи при всеки, но не бъдете прекалено строги със себе си и околните. Случвало ми се е, когато забравя бутилката си вкъщи, или поръчам лимонада без сламка, а ми донесат такава да се почувствам:
Zero waste философията се основава на опитите, а не толкова на постигането на съвършенство. Дори фактът, че сте се замислили е малка победа, а с всеки изминал опит става по-лесно. 🙂
Ако тази статия ви е била полезна и интересна, можете да подкрепите Zero waste Sofia чрез Ko-fi или Revolut. Вашият принос помага на блога да се развива! Повече информация можете да откриете тук. Благодаря ви! <3
[kofi]
Източници:
[1] Earth day network
[2] За Земята; Европейската комисия
[3] Ocean crusaders
3 Comments
Кристина
Страшно ме радва, че движението нулев отпадък има последователи вече и уъ нас!
Zero Waste Sofia
Да, страхотно е, че ставаме все повече :))
Pingback: