Франция забрани всички пестициди, които убиват пчелите

Тази есен Франция предприе радикална стъпка към опазването на намаляващата популация на пчелите, като стана първата страна в Европа, която забранява всичките пет вида пестициди, които изследователите смятат, че убиват насекомите.[1]
Въпреки че популацията на много видове е намаляла през последните няколко десетилетия, драматичният спад в броя на пчелите е става все по-сериозен проблем поради важната роля, която те играят в екосистемата ни. Без пчелите, много от най-важните култури в света не могат да се развиват, което влияе пряко на изхранването на множество видове, включително и на хората. Културите, опрашвани от пчелите, съставляват 35% от световното производство на храни [2].
Забраната на петте така наречени неоникотиноида е приветствана от пчеларите и природозащитниците, но фермерите, отглеждащи зърнени култури и захарно цвекло предупреждават, че може да ги остави без възможност да защитават ценните култури от други вредни насекоми.
Прилагайки забраната, Франция отива по-далеч от Европейския съюз, който гласува от 19 декември да забрани употребата на открито три неоникотиноида – клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам.
Франция забранява тези три пестицида, заедно с тиаклоприд и ацетамиприд, не само на открито, но и в оранжерии.
Въведени в средата на 90-те години, синтетичните неоникотиноиди имат химическа структура, подобна на тази на никотина и атакуват централната нервна система на насекомите. Предназначени да заместват по-старите, по-вредни пестициди, в момента те са най-широко използвани при отглеждане на цъфтящи култури, като овощни дървета, цвекло и лозя.
В повечето случаи неоникотиноидите могат да бъдат заменени с алтернативни решения, включително биологични продукти за контрол. Неотдавнашен доклад на Френската агенция за хранителни продукти, опазване на околната среда и здравословни и безопасни условия на труд (Anses) показа по този начин, че има поне една алтернатива за почти всички неоникотиноидни употреби. Правителството ще помогне на земеделските стопани в този преход.
Въпреки че неоникотиноидите са само една от причините за намаляване на популацията сред пчелите, редом с климатичните промени и др.[3], тази малка стъпка е изключително важна. Можем да се надяваме, че останалите страни-членки, включително и България ще последват този пример.
Ако тази статия ви е била полезна и интересна, можете да подкрепите Zero waste Sofia чрез Ko-fi или Revolut. Вашият принос помага на блога да се развива! Повече информация можете да откриете тук. Благодаря ви! <3
[kofi]
Източници:
