
Как да обзаведем дома си устойчиво и с грижа за здравето си
Днес в блога ми гостува архитект Росица Петрова, която ще ни сподели своите препоръки за това как да обзаведем дома си устойчиво и с грижа за здравето си. Ако ви предстои ремонт или обзавеждане на ново жилище, горещо ви препоръчвам да отделите няколко минути на следващите редове.

За Росица Петрова
Росица е архитект и основател на Home of wool – българско ателие за ръчно изработени матраци и продукти за спалнята и дома от вълна и естествени материали. В търсене на чисти материали за реновиране на жилището си, тя научава много за полезните качества на вълната и решава да я внесе в своя нов дом. Резултатите и подобреното здраве на семейството ѝ дават увереността да създаде Home of Wool.
Как да обзаведем дома си устойчиво и с грижа за здравето си
Гост-автор: Росица Петрова
В следващите редове ще споделя и моите 5 основни стъпки за изграждането на здрав дом без синтетика и химия:
1. Погрижете се за мястото, на което прекарвате най-много време в дома си: спалнята и леглото.

Прекарваме 1/3 от живота си спейки. Имайки предвид това е важно да се погрижим стаята за сън и леглото ни да са колкото се може по-здравословни.
Избягвайте матраци и възглавници, които са с пълнеж от дунапрен, полиуретанова пяна или мемори пяна. Това са продукти на петролна основа и с годините се разпадат. Излъчват множество летливи органични съединения и токсини във въздуха в жилището.
Преобразявайки нашия дом и начина ни на живот, ни бе трудно да намерим алтернатива на дунапрена и мемори пяната за направата на матраците и меките мебели. Със сигурност не искахме и пружини. Търсихме къде ли не. Извън България още тогава бяха популярни матраците от вълна и от естествени материали, но за нас беше непосилно да си ги позволим. Затова и проучих възможностите за направата на вълнен матрак. Намерих вълна и успяхме да направим за новия ни дом не само матраци, а и възглавници за сядане и облегалки, които да сложим на скованите от нас мебели. Възглавниците за спане също направихме от вълна.
Защо вълна? От всички проучвания[2], които изчетох, вече знаех, че вълната е хипоалергенен и антимикробен материал, който при това регулира температурата на тялото по уникален начин и най-вече не излъчва никакви отровни газове. За влагането на вълната в нашите матраци трябваше само да я измием и разчепкаме с помощта на дарак.
2. Ограничете внасянето на мебели от композитно дърво: ПДЧ плоскости, МДФ плоскости, шперплат.

Причината е, че всички те са направени от фини дървесни частици, слепени с много лепило. Повечето лепила съдържат формалдехид, а това едно от съединенията, което се излъчва години наред и намалява качеството на въздуха в дома ни.
В безброй проучвания и изследвания формалдехидът се свързва и с така наречения Sick Building Syndrome (Синдром на болната сграда), за който в България все още не се говори достатъчно. [4]
Когато изграждахме новия ни дом използвахме плоскости от масивно дърво. Обработихме ги с естествени масла: ленено масло и пчелен восък. Импровизирахме доста. Сковахме и диван от масивно дърво. За кухнята направихме шкафовете от дърво, а за плот използвахме естествен камък.
Един от най-бюджетните варианти за масив, с който да изработим мебелите си е иглолистната дървесина.
3. Избягвайте стандартните латекс и бои.
Търсете такива, при които изрично е обозначено, че са с нулево или много ниско съдържание на летливи органични съединения.
Когато изграждахме новото си жилище за нас това бе предизвикателство. Така и не намерихме нищо по-подходящо от варта, ето защо решихме да покрием стените с вар. Варта е изцяло естествен материал и се използва от далечни времена и в интериора и в боядисването на стени. Гасена вар се продава в почти всяка квартална железария.
4. Заложете на паркет от масивно дърво.
Не купувайте ламинат, защото в направата му отново е използвано композитно дърво, а при полагането му се използва много лепило. По възможност, заложете на паркет от естествено дърво, и не го лепете, а го заковете.
Страхотен и едновременно с това доста бюджетен вариант е дюшемето от иглолистна дървесина.
5. Избягвайте синтетичните килими.

Това не е толкова трудно. На пазара вече има различни варианти, заместители на синтетиката, например юта и вълна.
Още повече, че в България имаме традиция в изработката на вълнени килими: котленски и чипровски тъкани килими и пътеки, например. При такъв избор и то на ръка разстояние наистина си заслужава да се замислим струва ли си да влагаме средства в синтетичен килим.
Много световни проучвания говорят за способността на вълната да пречиства въздуха в дома и според повечето от тях вълната е наистина ценен материал за борбата със Синдрома на болната сграда.
Тествайки и сравнявайки синтетични и вълнени килими, например, много изследвания [5][6] са потвърдили, че синтетичните излъчват летливи органични съединения месеци, а някои дори и години след внасянето им в дома ни. Килимите от чиста вълна, от друга страна, са напълно безопасни и дори абсорбират част от летливите органични съединения от останалите мебели и продукти в дома.
Това е още една от причините, поради която вълната е любимият ми материал за дома.
Как Росица решава да потърси по-устойчиво решение за дома си?
Често, говорейки за началото на Home of Wool, споделям и личната си история, в която са преплетени опитът ми като архитект, опитът ми като майка на дете с чести здравословни и алергични проблеми и опитът ми като човек, успял да преобрази дома си и да го превърне в по-добро и здравословно място.
Преди, години, когато очаквахме раждането на сина ни, с баща му направихме цялостен ремонт на жилището. Разбира се, като действащ архитект, работил по множество проекти, бях сигурна, че осигурявам най-доброто за новото ни семейство: модерни мебели и интериор. Лесно почистващи се повърхности. Следвайки последните тенденции, бях изпипала всичко до най-малките детайли.
И така спокойно посрещнахме новородения ни син в спретнатия ни дом. Още в първите дни след прибирането ни, започнаха и проблемите. Синът ми дишаше шумно докато спи в новото си креватче. Съвсем скоро започнаха да се появяват и запушен нос, кашлица, чести бронхиолити. Последваха посещения при педиатри и други специалисти, здравословно хранене, лечение с натурални методи и какво ли още не, но без особен резултат в продължение на години.
Междувременно започнах и сама да търся какъв би могъл да е истинският проблем за честите боледувания и алергии. Оказа се, че в желанието ни да имаме модерен дом сме допуснали доста грешки и сме пропуснали да се информираме за най-важното – с какви материали го изграждаме.
Обзавеждайки жилището си, четете етикетите и проучете съставките, така както правите, когато избирате храната за семейството си.
Попадах на все повече информация от сериозни международни източници за излъчващите се в продължение на години летливи органични съединения от мебелите. Съединения, познати като Volatile Organic Compounds (VOC), които се съдържат в боите, лепилата, в продуктите, използващи петрола като основа, например мемори пяната, дунапрена. Множество научни експерименти доказват че именно летливите органични съединения могат да бъдат причината за влошеното здраве.
Това което с тъга установих беше, че всичко което съм внесла в новия ни дом излъчва токсични газове. Това е и една от причините, поради които въздухът в закритите помещения може да е значително по-вреден от въздуха на открито. [1]
И така, след години боледуване, започнахме да действаме, продадохме жилището си и изградихме нов, чист и здравословен дом, без химия, без синтетика и без токсични материали. Резултатите бяха мигновени. Честите боледувания вече бяха в миналото.
Направени са много научни изследвания и тестове върху способността на вълната да абсорбира летливите органични съединения. В едно от тях от 2016 г. след тестване на изолация за сгради от овча вълна, група изследователи установяват за пореден път, че вълната „е в състояние да абсорбира и редица потенциално вредни химикали от средата.’’ [6]
И в края, още един съвет – проветрявайте жилището си. Колкото по често, толкова по-добре. Така летливите органични съединения ще излязат от дома.
Надявам се статията да е била полезна за вас. Моля, имайте предвид, че в нея Росица споделя своя опит от позицията си на архитект и родител. Тя не цели да дава здравни съвети. При наличие на здравословни проблеми, моля посъветвайте се с вашия лекар.
С какво ме спечелиха Home of wool и техните традиционни занаятчийски матраци, можете да прочетете тук, а повече за тях ще откриете в сайта им.
Ако искате да изградите устойчив и здравословен дом, ви предлагам и няколко идеи за почистване без токсични препарати.
Източници:
- United States Environmental Protection Agency, EPA – Според Американската агенция за опазване на околната среда (United States Environmental Protection Agency; EPA) замърсяването в закритите помещения често е от 2 до 5 пъти по-високо от замърсяването на въздуха на открито.
- Едно от проучванията можете да откриете в SAGE Journals
- The US National Center for Biotechnology Information
- International Wool Textile Organisation
- McNeil, Steve. The Removal of Indoor Air Contaminants by Wool Carpet. 2015
- Mansour, Elie & Marriott, Ray & Ormondroyd, Graham. Sheep wool insulation for the absorption of volatile organic compounds. 2016

