at home

Изпращане на пратки и онлайн пазаруване без отпадъци

Използвах местенето в нов дом като възможност да се разделя с вещите, от които не се нуждая. Част от тях дарих, някои подарих на приятели, други продадох, рециклирах стара електроника и т.н. Не всичко успях да предам лично и за първи път от години насам ми се наложи да изпращам толкова пратки, което несъмнено води със себе си и въглеродни емисии.

пратки без отпадъци

Най-щадящо за природата е да не изпращаме пратки, а когато пазаруваме да го правим от производители, намиращи се в непосредствена близост до нас, но това не винаги е възможно. Все пак, чрез стъпките по-долу можем да намалим негативния ефект от изпращането на пратки:

Когато изпращате нещо:

  1. Използвайте стар картон/твърда хартия и хартиено тиксо, за да опаковате пратката. Не е нужно да имате шкаф, пълен с картон – когато ви потрябва можете да се обърнете към кварталния магазин, едва ли ще възразят да ползвате някой използваните им кашони.
  2. Направете пратката максимално компактна, по този начин ще заема по-малко място в бусовете, използвани от пощата/куриерската фирма, позволявайки да съберат повече пратки и да намалят курсовете.
  3. Ако изпращате нещо по-чупливо, вместо пластмасовия bubble wrap, използвайте стар текстил или шредирана непотребна хартия.
  4. Когато сте в куриерския офис – помолете стикер с товарителница да бъде залепен директно върху вашия пакет, без да слагат пратката ви в допълнителна найлонова опаковка. До момента не съм получавала отказ – може би само някой странен поглед. 🙂 Ако се наложи, обяснете любезно защо го правите и че не желаете излишна пластмаса.
Компактна пратка от стар кашон без пластмаса
Компактна пратка от стар кашон без пластмаса

Когато получавате пратка или пазарувате онлайн:

  1. Ако поръчвате онлайн оставете коментар, че не желаете пратката да бъде опакована в пластмаса или найлонови торби. Същото важи и ако очаквате пратка от приятел.
  2. Ако молбата ви бъде удовлетворена, можете да използвате получената кутия или картон повторно, когато изпращате нещо.
  3. В случай че не бъде, не забравяйте да изпратите обратната си връзка до търговеца.
  4. При равни други условия изберете да направите поръчката от местен търговец – колкото по-близо до вас се намира, толкова по-малък въглероден отпечатък ще има пратката ви. Разбира се, не трябва да забравяме, че ако продуктът не е произведен у нас, той вече е попътувал, за да стигне до тук.

В следващата таблица можете да откриете информация за въглеродните емисии, генерирани при извозването на един тон товар за километър с различни видове транспорт [1].

Самолетен (карго)500 гр.
Съвременен камион 60 до 150 гр.
Съвременен влак30 до 100 гр.
Съвременен кораб10 до 40 гр.
Airship (Zeppelin, Cargolifter ) 55 гр.

Все повече компании инвестират в електромобили, с които да транспортират пратките си, търсят по-устойчиви опаковки, но бизнесът няма да се промени, освен ако ние потребителите не изискваме от него да се променя. За целта, самите ние трябва да променим потребителските си навици и начините, по които пазаруваме. Пазаруването онлайн може да бъде по-щадящо природата, ако 1) планираме предварително и комбинираме поръчките си; 2) избягваме “експресна доставка” (дори, когато е безплатна 🙂 3) най-важното – купуваме само това, от което наистина имаме нужда.

Ако тази статия ви е била полезна и интересна, можете да подкрепите Zero waste Sofia чрез Ko-fi или Revolut. Вашият принос помага на блога да се развива! Повече информация можете да откриете тук. Благодаря ви! <3

[kofi]

Източници:

[1] https://timeforchange.org

3 Comments

Leave a Reply